Pravila metode Resistance-Support
Resistance-Support metoda u Forex-u je široko primenjivana i svaki trejder koji ovlada njome ima odlične predispozicije za precizno pozicioniranje trejdova. Osim toga, kao analitički koncept ova metoda u kombinaciji sa relevantnim indikatorima rešava mnoge nedoumice i predstavlja dobru osnovu za druge korisne strategije trgovanja. Zona otpora ili linija/tačaka otpora jeste cena (cenovni skup), nivo od koga se cena odbija ili potencijalno teži odbijanju. Nivo otpora se može lako identifikovati kada cena dostiže jedan specifični nivo ili pak jedan uski opseg cena. Linija podrške ili nivo podrške predstavlja cenu, odnosno, skup vrednosti cena koje su zapravo nivoi gde cena pronalazi oslonac za rast ili potencijalno može skočiti. Praktično, kada se tržište kreće nagore (Up trend), a zatim se vrati, najviša postignuta tačka od koje se cena vrati nadole postaje tačka otpora. Kada tržište ide nagore od nivoa cene prethodno ustanovljene za otpor opadanju, najniža postignuta tačka pre nego što je započeo rast tada postaje podrška. Na taj način se otpor i podrška permanentno formiraju uporedo sa oscilacijama na tržištu. Obrnuto važi za silazni trend (Down trend). Sve izgleda logično, ali u praksi trejderi često nisu sigurni u definisanju reistance i suppotr lines. Zato su ustanovljena opšta pravila za određivanje linija (zona) otpora i pordške koja treba da pomognu preciznosti. U praksi se dešava da nivoi podrške ili otpora budu probijeni, ali se ubrzo ispostavi da je tržište zapravo samo testiralo taj nivo. Iz tih razloga su trejderi često u dilemi pred problemom kako pouzdano znati kada su podrška i otpor zaista probijeni? U suštini, nema tačnog odgovora na to pitanje, ali je ipak moguće približno postaviti neka pravila:
- Jedna od najbitnijih činjenica koju treba uzeti u obzir je da nivoi podrške i otpora nisu uvek tačne brojke (tačke ili linije) već češće predstavljaju zone. Zato se javljaju tzv. lažni breakout-i koje je potrebno filtrirati kao pravilan način pristupa. Dakle, podrška i otpor se tretiraju kao zone, a ne kao konkretni broj ili jedna linija;
- Svaki put kada tržište probije liniju/zonu otpora, taj otpor tada postaje podrška budućem kretanju cene dok obrnuto važi za suprotan smer, dakle, linija/zona podrške posle proboja postaje otpor;
- Često testiranje nivoa otpora ili podrške bez proboja cene pokazuje da to područje otpora ili podrške postaje još jače. Relevantnost nivoa otpora i podrške upravo zavisi od njegove snage da odbije cenu, odnosno, da je podrži.
Jedan od načina za definisanje tih zona je određivanje podrške i otpora na linijskom grafikonu umesto na grafikonu sa svećama. Linijski grafikon prikazuje samo cene na zatvaranju dok sveće prikazuju ekstremne vrhove i dna kao senke dajući privid umesto realne reakcije tržišta. U cilju preciznosti trejderi, takođe, koriste i grafikon Heiken Ashi koji eliminiše tzv. „šumove“ na tržištu itd.