Stochastic Oscillator
Stochastic Oscillator je jedan od najpopularnijih indikatora koji ima široku primenu u tehničkoj analizi finansijskih tržišta. Zbog osobine prilagodljivosti kojom se odlikuje primenjuje se na svim vremenskim intervalima, od dugoročnih do unutardnevnih time frame-ova. Zahvaljujući jednostavnoj interpretaciji pogoduje kombinovanju sa drugim indikatorima, linijama trenda, pomičnim prosecima itd. Po definiciji Stochastic Oscillator se bazira na činjenici da zaključne cene streme gornjoj, odnosno donjoj, granici određenog cenovnog raspona u skladu sa rastom (Up trend) ili padom (Down trend) cena. Prema tome, analiza podrazumeva određivanje položaja trenutne zaključne cene u cenovnom rasponu za posmatrani period. Sama konstrukcija Stochastic Oscillator-a sadrži dve karakteristične linije, %K i %D, a najčešće korišćeni period je 14 (meseci, sedmica, dana itd.). Linija %K je osetljivija, dok se linija %D smatra važnijom jer daje glavne signale. Najpre se određuje linija %K koja se naziva brza stohastika, a zatim se određuje linija %D koja predstavlja pomični prosek linije %K za poslednja tri razdoblja (najčešće period 14). Linija %D se naziva spora stohastika i daje preciznije rezultate, tako da se u većini slučajeva konsultuju njene vrednosti u analizi (na grafikonu ima izgled poravnatije linije u odnosu na liniju brze stohastike).
Formula za izračunavanje brze stohastike (linija %K) glasi %K = 100 ((C-L14) / (H14 – L14)) gde su:
C – zadnja zaključna cena, L – najniže dno zadnjih (14) razdoblja, H – najviši vrh zadnjih (14) razdoblja
Dakle, formulom se procentualno određuje gde se nalazi zaključna cena u odnosu na određeni cenovni raspon u posmatranom periodu (period 14 je po default-u označen u osnovnoj postavci ovog indikatora u paleti na elektronskoj platformi za trgovanje, ali se po potrebi tehničke analize može menjati na duže i kraće intervale).
Izvor: www.fortrade.com
Elektronska platforma je softverski programirana da automatski iscrtava (postavlja na cenovni grafikon) grafički prikaz Stochastic Oscillator-a (primer: stupčasti grafikon EUR/USD chart W1 – linija plave boje je brzi stohastik %K, a crvena isprekidana linija predstavlja spori stohastik %D), ali je svakako potrebno da trejderi znaju suštinu konstrukcije ovog indikatora da bi bolje razumeli njegovu interpretaciju kao i korisnost za analizu. Na grafikonu je data situacija u kojoj se zaključna cena vrlo blizu vrha cenovnog raspona (zona iznad nivoa 80) alarmanta u smislu prekupljenosti na tržištu, a ako zaključna cena beleži vrlo niske vrednosti i teži dnu raspona cena (zona ispod nivoa 20) ukazuje na preprodanost na tržištu. Grafičkim jezikom opisano, dve linije Stochastic Oscillator-a praktično osciliraju u vertikali između nivoa na skali od 0 do 100, tako da trejder u svakom trenutku ima uvid u kom procentu se kreću vrednosti zadnjih zaključnih cena u odnosu na raspon vrednosti cena i analizira buduća dešavanja na finansijskom tržištu.